Mediji

Znanstveno savjetodavni odbor Belupa

08.11.2023.

natrag

Uprava Belupa na svojoj je posljednjoj sjednici donijela odluku o osnivanju Znanstveno savjetodavnog odbora Belupa (ZSO).  Znanstveno savjetodavni odbor savjetodavno je tijelo eminentnih znanstvenika i stručnjaka čija područja interesa spadaju u strateška terapijska područja naše kompanije. Glavni cilj ovog odbora je još preciznije usmjeriti napore Belupa u obnavljanju portfelja proizvoda, pritom osiguravajući pacijentima bolji pristup novim i poboljšanim terapijama te novim idejnim projektima utemeljenima na čvrstim znanstvenim obrazloženjima te na taj način doprinijeti razvojnim ciljevima Belupa.

Članovi Znanstveno savjetodavnog odbora Belupa

 

 

Prof.dr.sc.Branka Marinović redovita je profesorica dermatovenerologije u trajnom izboru na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predstojnica Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Uže područje znanstvenog i stručnog interesa su joj autoimune bolesti kože, osobito autoimune bulozne dermatoze. Do sada je objavila više od 120 radova u indeksiranim časopisima te ima više od 4000 citata i h-indeks 30. Trenutno obnaša funkciju predsjednice Hrvatskog dermatovenerološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora te izabrane predsjednice Europske akademije za dermatologiju i venerologiju (EADV).

 

Prof.dr.sc. Radan Spaventi suosnivač je i partner u konzultantskoj firmi Triadelta partneri d.o.o., Zagreb, Hrvatska. Prof. dr.sc. Radan Spaventi  liječnik je i znanstvenik s bogatim međunarodnim menadžerskim iskustvom u biotehnološkoj i farmaceutskoj industriji. Prije osnivanja Triadelta partnera bio je viši potpredsjednik i član izvršnog tima Galapagos grupe, kao i predsjednik Uprave Galapagos Istraživačkog centra, Zagreb. Prije nego što se pridružio Galapagosu, dr. Spaventi bio je potpredsjednik multinacionalne farmaceutske kompanije GlaxoSmithKline, voditelj Centra izvrsnosti za otkrivanje makrolidnih lijekova i glavni direktor GlaxoSmithKline istraživačkog centra Zagreb. Ove pozicije uslijedile su nakon angažmana u PLIVI, Zagreb, gdje je bio član Uprave, glavni direktor za istraživanje i razvoj te direktor PLIVINOG istraživačkog instituta. U to je vrijeme također obnašao dužnost višeg potpredsjednika i CSO-a PLIVINE USA podružnice Odyssey Pharmaceuticals. Prije početka karijere u farmaceutskoj industriji, Dr. Spaventi vodio je Laboratorij za molekularnu patologiju Odjela za molekularnu medicinu na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu. Tijekom akademske karijere višekratno je boravio na stručnom usavršavanju u inozemstvu. Bio je postdoktorand na Dana-Farber Cancer Institute and Harvard Medical School, Boston, USA., te na stipendijama u institucijama poput Imperial Cancer Research Fund, London, Velika Britanija ili Universität Krankenhaus Eppendorf, Hamburg, Njemačka. Godine 2004. imenovan je izvanrednim profesorom na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a od 2010. i redovitim profesorom na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Profesor Spaventi autor je više od 50 znanstvenih radova objavljenih u međunarodnim časopisima, uglavnom o molekularnoj biologiji raka, upala i infekcija, te autor/urednik četiri knjige. Dobitnik je nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za doprinos od osobitog i trajnog značenja za Republiku Hrvatsku u području medicinskih znanosti.

 

Dr.sc. Aleksandar Danilovski diplomirao je na inženjerskom smjeru Kemijskog odsjeka Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1997., te 2001. doktorirao na istom fakultetu u suradnji s Odjelom za biokemiju, Sveučilišta u Cambridgeu, Velika Britanija. Također, jedan je od suosnivača biotehnološke start-up tvrtke (Pharmaero, Danska) koja je izumila i razvija inovativnu i patentno zaštićenu inhalacijsku platformu za lokalno otpuštanje lijekova u plućima, te je član Nadzornih odbora i Znanstvenih savjetodavnih odbora više inovativnih tvrtki i jednog investicijskog fonda u Europi, SAD-u i Indiji. Pored globalne odgovornosti početkom 2011. utemeljuje i sve do kraja 2022. godine vodi istraživačku tvrtku XELLIA d.o.o., kao globalni centar izvrsnosti u Hrvatskoj, a koji danas zapošljava više od 150 znanstvenika. Između ostalog vodio je istraživanje i razvoj, te lansiranje na globalna tržišta (SAD i EU) više od 100 različitih djelatnih tvari i preko 200 različitih gotovih farmaceutskih proizvoda. Paralelno sa svim navedenim poslovnim aktivnostima objavljuje znanstvene radove, prijavljuje patente, drži znanstvena, poslovna i motivacijska predavanja na domaćim i međunarodnim skupovima.