Mediji

25. Dani Belupa „OSIGURAJ ZDRAVLJE“

12.10.2018.

natrag

U tijeku su jubilarni 25. Dani Belupa, na kojima 300 farmaceuta iz cijele Hrvatske raspravlja o najpametnijoj investiciji koju svaki odgovorni pojedinac može napraviti – osiguranju vlastitog zdravlja...

U tijeku su jubilarni 25. Dani Belupa, na kojima 300 farmaceuta iz cijele Hrvatske raspravlja o najpametnijoj investiciji koju svaki odgovorni pojedinac može napraviti – osiguranju vlastitog zdravlja.

Što nam je činiti, gdje i kako tražiti dodatne izvore prihoda kao i o osobnoj odgovornosti za zdravlje i liječenje – kako bismo u konačnici uspjeli uspostaviti  financijski održiv sustav - razgovaraju u panelu OSIGURAJ ZDRAVLJE dr.sc. Mate Car, posebni savjetnik ministra zdravstva RH, Doc. dr. sc. Šime Smolić - Ekonomski fakultet Zagreb, Marijan Kralj, član Uprave Poliklinike Croatia zdravstveno osiguranje, Ivica Belina, prof. edukac. reh., predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu i Tonći Buble, dr.med., savjetnik za portfelj Belupa, voditelj radne skupine za politiku cijena lijekova UPL HUP-a.

Zdravstveni je proračun nedostatan, čuje se na skupu, a brojke svakom prosječnom ekonomistu pokazuju i da je neodrživ, suglasni su panelisti. Dopunsko zdravstveno osiguranje Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje plaća manje od 1,7 milijuna građana! Za više od 700.000 građana dopunsko zdravstveno osiguranje plaća ili bi trebala platiti država, ali to na kraju samo polovično čini.

Dodatna privatna zdravstvena osiguranja još nisu osobito razvijena, niti ih još uvijek ljudi percipiraju kao nešto bitno. U ovakvim financijskim okvirima, Hrvatska, na žalost, ne može osigurati ona prava koja je obećala svojim građanima koji su zbog toga često nezadovoljni zdravstvenim sustavom.

U kojem smjeru će se kretati eventualne promjene u zdravstvenom sustavu vidjet ćemo sljedećih mjeseci kada, među ostalim, u javnost iziđe prijedlog novog Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. U svakom slučaju, čini se da sve ide k tome da će svatko od nas morati nositi više odgovornosti za svoje zdravlje i više financijski ulagati u svoje liječenje. U suprotnom, možemo se samo naći da nekoj od dugih i sve dužih listi čekanja, a financijski limiti naših bolnica ne obećavaju da će se stanje uskoro promijeniti, zaključak je današnje panel diskusije.