Karijera

Razgovor s Tatjanom Šešok, mr. pharm, voditeljicom Belupove Lean Six Sigma transformacije

20.11.2017.

natrag

Lean je karakteristika efikasnog proizvodnog procesa iz kojeg su izbačeni svi koraci koji ne pridonose zadovoljstvu kupaca, ali bez gubitaka na kvaliteti. Six Sigma je karakteristika učinkovitog i visoko ponovljivog proizvodnog procesa.

Uprava Vam je povjerila vođenje Lean Six Sigma transformacije Belupa.  Što znači Lean, a što Six Sigma?

Uprava Belupa odlučila je transformirati poslovanje Belupa primjenom Lean Six Sigma metodologije. Pri tom je mene odredila voditeljicom programa transformacije. Zahvaljujem Upravi na povjerenju koje mi je iskazala ovim imenovanjem, dat ću sve svoje snage kako bi transformacija uspjela i pridonijela još boljem poslovanju Belupa.

Lean i Six Sigma zapravo su kompatibilni procesi koji na vrlo sličan način pridonose rezultatima poslovanja kompanije.

Lean je karakteristika efikasnog proizvodnog procesa iz kojeg su izbačeni svi koraci koji ne pridonose zadovoljstvu kupaca, ali bez gubitaka na kvaliteti. Tako očišćen proces je ''vitak'' (engl. lean) i skraćuje vrijeme isporuke gotovog proizvoda kupcu.

Six Sigma je karakteristika učinkovitog i visoko ponovljivog proizvodnog procesa. Naziv dolazi iz statistike, „sigma“ je oznaka za standardnu devijaciju, tj. mjeru odstupanja od neke prosječne vrijednosti. U Six Sigma procesu varijacije se smatraju „neprijateljem“, a cilj je da razina defekata teži prema nuli.

 

Zašto Belupu treba transformacija poslovnih procesa i korporativne kulture?

Belupo je u posljednjih nekoliko godina doživio rast i ekspanziju u nekoliko segmenata poslovanja, od proizvodnih kapaciteta, broja izvoznih tržišta, novih proizvoda. Također su se promijenile i okolnosti u okruženju, primjerice načini formiranja cijena, regulativa kojoj moramo udovoljiti (npr. serijalizacija i aglomeracija). Novim okolnostima teško je dobro odgovoriti starim metodama, vrijeme je da se dobro pogledamo u ogledalo i ubrzamo, pojednostavimo svoje procese i na taj način povećamo efikasnost i učinkovitost.

 

Što smatrate najvećim izazovima u upravljanju i provođenju promjena?

Kao i svugdje u životu, otpor promjenama je velika opasnost. Jednostavno je karakteristika nas kao vrste da težimo kontinuitetu i izlazak iz vlastite „zone ugode“ nastojimo svesti na što je moguće manju mjeru (tzv. princip „ne talasaj“). To je polje na kojem će se voditi bitka za uspjeh programa transformacije. Spremnost na promjene koje će rezultirati povećanjem zadovoljstva naših kupaca, bez obzira da li su oni vanjski ili interni, mora postojati kod svakog zaposlenika Belupa, na svim hijerarhijskim razinama i u svakom trenutku u kojem se neki od naših procesa događa.

 

B Kako će se u Belupu provoditi program Lean Six Sigma transformacije?

Postavljena je organizacijska struktura Programa LSS transformacije Belupa. Upravljanje Programom povjereno je Upravljačkom odboru na čelu s g. Kolarićem koji je ujedno i Glavni sponzor Programa. Zadatak Upravljačkog odbora je da donosi odluke o odabiru projekata, imenovanju sponzora, voditelja projekata i projektnih timova, donosi odluke o prelasku u sljedeću fazu projekta ako je zadovoljan napravljenim u prethodnoj fazi, odluke o implementaciji itd. O rezultatima pojedinih faza Upravljački odbor izvještava Sponzor projekta. Uloga Sponzora projekta je da prati rad svog Voditelja projekta i Projektnog tima, da im omogućava potrebne resurse za uspješan rad na projektu, odobrava i usmjerava napredak sukladno postavljenim ciljevima te služi kao komunikacijski kanal između Upravljačkog odbora i Projektnog tima. Voditelji projekata, ili tzv. Green Beltovi neposredno rade na provođenju odabranih projekata, u početku uz pomoć konzultanata, a kasnije samostalno, naravno uz pomoć članova svog Projektnog tima koji se biraju iz redova sektora, službi i odjela u kojima se odvija predmetni proces. Komunikacija između pojedinih razina kao i između Belupa i konzultanata, organizacija, priprema sastanaka, edukacija i još „svašta nešto“ zadatak je voditeljice transformacije.

 

U kojem roku planirate postići zadane ciljeve?

U prvoj fazi predviđen je odabir 5 osnovnih projekata te 5 projekata u pipe-line-u. Želimo prvih 5 završiti do 30. lipnja 2018. Nakon toga kontinuirano nastavljamo rad samostalno na ostalim projektima, pronalazimo nove projekte i procese koje je potrebno modificirati pa je o nekom kraju teško govoriti. Cilj nam je zapravo pretvoriti Program u kontinuirani proces pojednostavljenja i ubrzanja.

 

Kako će se promjene odraziti na zaposlenike Belupa?

Prvi zadatak svih zaposlenika Belupa je razmisliti o procesima u kojima sudjeluju, o njihovim dobrim, ali i lošim stranama, ima li točaka u kojima se gubi vrijeme, materijali ili neki drugi resurs, koje su to točke, kako ih je moguće ispraviti. Takva razmišljanja molim podijelite sa svojim pretpostavljenima pa ćemo u procesu transformacije pokušati stvari ispraviti. Time zaposlenici dobivaju jasno definirane radne upute, povećava se efikasnost, učinkovitost, transparentnost, a i zadovoljstvo kupaca našim proizvodima i uslugama. Sve to u konačnici treba utjecati i na elemente zadovoljstva zaposlenika Belupom kao poslodavcem.  

 

Kako će Belupo izgledati i poslovati kad program bude dovršen?

Bit ćemo brži, efikasniji, točno ćemo znati tko, što, kada i zašto treba napraviti, manje ćemo vremena gubiti na sastancima na kojima se „gasi vatra“ i pokušava dokučiti što je i gdje krenulo krivo. Biti ćemo manje nervozni, a više zadovoljni rezultatima svoga rada te atmosferom u kojoj nam se odvijaju radni procesi.

 

Kako će krajnji korisnici Belupovih proizvoda prepoznati da je provedena transformacija?

Za potrošače naših proizvoda važna je sigurnost da u svakom trenutku dostupnim mogu imati svaki naš proizvod kada im zatreba i kada je medicinska potreba opravdana. To znači da više ne smije biti defektura, kašnjenja isporuka, problema s kvalitetom, isporuka koje nisu sukladne narudžbama itd. ili ih barem treba svesti na minimum minimuma (tj. težiti k nuli).

 

Tko su Green Beltovi? Po kojem su kriteriju odabrani? Koja znanja i vještine moraju imati?

Green Beltovi su voditelji projekata. Birani su po kriterijima dosadašnjih rezultata i pristupa poslu uz nešto mlađu životnu dob. Dakle, trebali bi biti spoj mladosti i iskustva, predani težnji za napredak i boljitak našeg Belupa, a time i svih nas njegovih zaposlenika. Od znanja koje sobom trebaju donijeti je, naravno, poznavanje procesa kojeg će analizirati i modificirati te znanje engleskog jezika. Ostala teoretska znanja o Lean Six Sigma metodologijama dobit će na edukacijama koje su za njih predviđene, 2 puta po 4 dana, jedan turnus u prosincu 2017. a drugi u siječnju ili veljači 2018. Kad projekti počnu, predviđeno je da svoje radno vrijeme rasporede u omjeru 80 % izvršavanja redovnih radnih zadataka, a 20 % (tj. jedan dan u tjednu) rada na projektu. Od njihovih pretpostavljenih očekuje se da im takvu preraspodjelu omoguće. Izuzetno uspješni Green Beltovi mogu preći u Black Beltove (analogija s bojom pojaseva u borilačkim vještinama) kada će raditi isključivo na projektima. Od vještina potrebna im je sposobnost rada u timu, sposobnost vođenja ljudi, ali nadasve i prije svega otvorenost promjenama i odanost Belupu.